Jesteś tutaj:  Start   Artysci 2019   KONCERT PIEŚNI STANISŁAWA MONIUSZKI

KONCERT PIEŚNI STANISŁAWA MONIUSZKI

KONCERT PIEŚNI STANISŁAWA MONIUSZKI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magdalena Idzik - Solistka Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Małgorzaty Marczewskiej. Studia kontynuowała w  Mediolanie pod kierunkiem Vittorio Terranovy i w Londynie u Joy Mammen. Otrzymała stypendium Promocja Talentu przyznawane przez Fundację Ewy Czeszejko-Sochackiej. W 2001 roku ukończyła we Włoszech Akademię Rossiniowską pod kierunkiem znakomitego dyrygenta Alberta Zeddy. Na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zadebiutowała w spektaklu Śpiewnik domowy Stanisława Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn. W swoim bogatym repertuarze artystka ma wiele partii mezzosopranowych, m.in. w takich operach jak: Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka, Straszny dwór, Hrabina Stanisława Moniuszki, Wesele Figara, Czarodziejski et Wolfganga Amadeusa Mozarta, Krakowiacy i Górale Karola Kurpińskiego, Łucja z Lammermoor Gaetano Donizettiego, Magiczny Doremik Marty Ptaszyńskiej, Janek Władysława Żeleńskiego, Jaskółka, Madame Butter y Giacomo Pucciniego, Podróż do Reims Gioacchino Rossiniego, Salome Richarda Straussa, Carmen Georgesa Bizeta, Rigoletto Giuseppe Verdiego. Śpiewała także rolę Hudel w musicalu Skrzypek na dachu. Maddalenę w Podróży do Reims kreowała także w Pesaro na zaproszenie Rossini Opera Festival. Z zespołem Opery Narodowej uczestniczyła w występach gościnnych na Cyprze, w Japonii i Hiszpanii. Bogaty i nieustannie poszerzany jest również repertuar oratoryjno-kantatowy i pieśniarski artystki, który z powodzeniem wykonuje na estradach lharmonicznych w kraju i za granicą. Oklaskiwała ją publiczność sal koncertowych w Amsterdamie, Brukseli, Kolonii, Kopenhadze, Luksemburgu, Paryżu, Walencji, Nowym Jorku, Toronto i Tokio.

Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Łukasz Borowicz, Tomasz Bugaj, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Michał Nestorowicz, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Tadeusz Wojciechowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Alberto Zedda, Marcello Rota, Will Crutch eld, Antonino Fogliani, Valery Gergiev, Tiziano Severini oraz z cenionymi reżyserami, są to m.in.: Mariusz Treliński, Marta Domingo, Janusz Józefowicz, Achim Freyer, Martin Ottava, Emilio Sagi. Ważnym wydarzeniem w karierze śpiewaczki był udział w wykonaniu Requiem Mozarta podczas uroczystego koncertu dla królowej belgijskiej Fabioli w piątą rocznicę śmierci króla Baudouina. Wystąpiła w słynnym koncercie galowym Andrea Bocellego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wzięła także udział w koncercie poświęconym pamięci Giuseppe Sinopoliego (Piza) oraz w uroczystej gali Gwiazdy dla Europy pod batutą argentyńskiego tenora i dyrygenta José Cury.

 

Maciej Przestrzelski - W 1994 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Marii Słubickiej-Podejko.W czasie studiów był koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej, z którą koncertował w kraju i za granicą z takimi artystami jak Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Jean Pierre Rampall, Krzysztof Jabłoński, Piotr Anderszewski. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w orkiestrze Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, gdzie jest koncertmistrzem i zastępcą kierownika grupy II skrzypiec. Uczestniczył w realizacjach operowych i koncertowych w kraju i za granicą m.in.: Krzysztofa Pendereckiego, Jacka Kaspszyka, Gabriela Chmury, Jerzego Maksymiuka, Grzegorza Nowaka, Placido Domingo, Jose Cura, Marca Minkowskiego, Mariusza Trelińskiego, Joshua'y Bella,Valerego Gergieva, Krzysztofa Pastora, Carlo Montanaro, Patricka Fournillier i wielu innych . Współpracował z wieloma orkiestrami, są to między innym i : Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonia Varsovia, Camerata Vistula. Dokonał także wielu nagrań.Jest pomysłodawcą i pierwszym skrzypkiem kwartetu smyczkowego Fobos, złożonego z członków orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej, z którym koncertował w kraju i nagrywał płyty dla między innymi Krzesimira Dębskiego, Michała Bajora, Jacka Kaczmarskiego, zespołu Myslovitz, Leszka Możdżera czy Piotra Rubika. Współpracuje z kompozytorami młodego pokolenia, m. in.: Maciejem Zielińskim, Pawłem Mykietynem, uczestnicząc w projektach muzyki współczesnej i lmowej. Był solistą IV Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, oraz XIV Festiwalu Trzech Kultur. Jako kameralista uczestniczył w festiwalach muzyki współczesnej Warszawska Jesień. Od roku 2009 jest muzykiem Amabile Piano Trio, z którym współtworzy spektakle poetycko-muzyczne, z największymi mistrzami słowa w Polsce, między innymi Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, Katarzyną Łaniewską, Andrzejem Ferencem, Andrzejem Sewerynem. Rok Chopinowski 2010 Amabile Piano Trio uczciło programem Dobry wieczór Monsieur Chopin z poezją Stanisława Wyspiańskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ernesta Brylla, Juliusza Słowackiego z muzyką Fryderyka Chopina i słowem Krzysztofa Kolbergera. Od 2007 r. jest koncertmistrzem i solistą orkiestr Romantica i Warsaw Impressione Orchestra. Od 1992 roku jest pedagogiem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Jego wychowankowie są laureatami wielu konkursów skrzypcowych międzynarodowych i ogólnopolskich. Jest twórcą  zespołu Szymanowski String Ensemble, z którym wystąpił na wielu koncertach i festiwalach m.in.: Tydzień Muzyki Mariana Sawy (2015), Koncert z okazji 85. urodzin R. Twardowskiego.

 

Marek Karwowski - studiował grę na wiolonczeli w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) oraz w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu w Niemczech. Pracował w orkiestrze radiowej Südwestfunk w Baden - Baden, Filharmonii de Jalisco w Meksyku, w Teatro dell'Opera di Roma, w Filharmonii Opolskiej i ostatnio w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej. Działał również w wielu zespołach kameralnych i uczestniczył w wielu projektach symfonicznych . Współpracował z takimi   sławami jak Mścisław Rostropowicz, Misha Maisky, Daniel Oren, Zubin Mehta, Igor Oistrach, Giuseppe Patanè, Nello Santi i wielu innych. Brał udział w słynnym koncercie trzech tenorów ( Pláci do Domingo , Luciano Pavarotti, José Carreras) w Caracallach w Rzymie. Jest pierwszym wiolonczelistą Warsaw Impressione Orchestra.

 

Monika Polaczek-Przestrzelska - absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda i w klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej. Studiowała również dziennikarstwo w Warszawskim Centrum Dziennikarskim (The Warsaw Journalism Center). Podyplomowe Studia Dziennikarskie ukończyła w Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalnym jako pianista korepetytor w klasach prof. Małgorzaty Marczewskiej, Ryszarda Cieśli, Jolanty Janucik, Urszuli Trawińskiej-Moroz (kurs wokalny dla studentów z Japonii), Ewy Iżykowskiej, Leonarda Andrzeja Mroza, Mikołaja Moroza. Specjalizuje się w muzyce kameralnej. Współpracuje z wieloma solistami śpiewakami oraz instrumentalistami, między innymi z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Muzycznego w Łodzi, Teatru Wielkiego w Łodzi, Warszawskiej Opery Kameralnej (Anna Lubańska, Małgorzata Pańko, Anna Kutkowska-Kass, Jeanette Bożałek, Milena Lange, Adam Zdunikowski, Leszek Świdziński, Rafał Bartmiński, Ryszard Wróblewski, Czesław Gałka, Magdalena Idzik, Barbara Rusin-Knap, Maria Olkisz, Robert Dymowski, Małorzata Długosz, Katarzyna Trylnik, Wiesław Bednarek i inni). Jako pianista i aranżer współpracowała z wieloma warszawskimi teatrami (Narodowy, Rampa, Dramatyczny, Rozmaitości, Studio, Montownia, Stowarzyszenie Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych). Jest autorką muzyki do wielu spektakli teatralnych. Od 2004 roku stale współpracuje ze Skrzypcowymi Kursami Mistrzowskimi prof. Marii Słubickiej-Podejko i prof. Krzysztofa Podejki. W roku 2008 wydała płytę pt. Zwierzątka - utwory dziecięce na głos (wyk. Anna Witek) i fortepian, między innymi Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego. Od 2006 roku jest koordynatore m muzycznym w cyklu Baśni Muzycznych prof. Jerzego Wiłkomirskiego (wykonywanych między innymi w Instytucie Teatralnym). Od 2009 jest pianistką w Amabile Piano Trio, złożonego z muzyków Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej, z którym współtworzy spektakle poetycko - muzyczne z największymi Mistrzami słowa w Polsce, między innymi Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, Katarzyną Łaniewską, Andrzejem Ferencem. Rok Chopinowski 2010 zespół uczcił programem Dobry Wieczór Monsieur Chopin z udziałem Krzysztofa Kolbergera, z muzyką Fryderyka Chopina i poezją Juliusza Słowackiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Ernesta Brylla. W 2013 roku była kierownikiem muzycznym projektu Wierszolotywa z okazji Roku Juliana Tuwima i Witolda Lutosławskiego. Od roku 2000 pracuje jako pianista - akompaniator w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola  Szymanowskiego w Warszawie.

 

Elżbieta Stanisława Alicja Janowska-Moniuszko - urodziła się w 1954 r. w Warszawie gdzie mieszka do dzisiaj. Z zawodu jest tłumaczem języka hiszpańskiego. Jest autorką m.in. przekładu na język hiszpański publikacji pt. Drogi Do Wolności, Drogi Do Wspólnej Europy - 1945-2007. Od Prezydenta RP otrzymała w 2011 r. Złoty Medal za wieloletnią służbę, a Prezydent Włoch Giorgio Napolitano, w 2006 r. przyznał jej Order Gwiazdy Solidarności Włoskiej, w stopniu kawalerskim. Jest jednym z ponad 60-ciorga autentycznych potomków Ojca Polsk iej Oper y Narodowej, polskiego kompozytora XIX wieku - Stanisława Moniuszki (18191872). Ze strony Matki - Danuty Moniuszko-Janowskiej (19222005) jest jego potomkiem w prostej linii, w V pokoleniu, po synu kompozytora, Stanisławie (1843-1905). Jej Ojcem jest Janusz Paweł Janowski (1902-1982), artysta malarz, uczeń m.in. Józefa Mehoffera. Jest matką Adrianny Janowskiej - Moniuszko, aktorki Teatru Współczesnego w Szczecinie. Współzałożyła i jest Członkiem Zarządu Fundacji im. Stanisława Moniuszki, którą w maju 2018 roku stworzyli w Polsce autentyczni potomkowie Stanisława Moniuszki. Prezesem Fundacji jest Stanisław Kazimierz Wójcik, w VI pokoleniu potomek Kompozytora, po jego córce Jadwidze. W dzieciństwie grała na skrzypcach, trenowała konną jazdę (skoki) i lekką atletykę.

 

 


Dołącz do nas na Facebook'u