Jesteś tutaj:  Start   Artysci 2018   Zespół wokalny CONTENTO CORE

Zespół wokalny CONTENTO CORE

Zespół wokalny CONTENTO CORE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maria Piotrowska - Bogalecka - założyciel, dyrygent i dyrektor artystyczny Zespołu Wokalnego Contento Core. Ukończyła z wyróżnieniem Dyrygenturę Chóralną oraz Edukację Muzyczną w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiowała również w Zoltan Kodaly Pedagogical Institute of Music w Kescekemet (Akademia Muzyczna im. F. Liszta w Budapeszcie). Stypendystka Ministra Kultury oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Swoje umiejętności pogłębia w ramach kursów w kraju i zagranicą, jak również na Podyplomowych Studiach Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatką XI Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu.

Od 2006 roku jest pracownikiem naukowym katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych. W 2012 roku wraz z Zespołem Wokalnym Contento Core zrealizowała projekt Księga Psalmów w muzyce polskiego baroku, którego zwieńczeniem było nagranie jego pierwszej płyty. Od wrześniu 2017 roku objęła funkcję chórmistrza Chóru Polskiego Radia.

 

Zespół Wokalny Contento Core powstał jesienią 2007 roku, od początku skupiając zawodowych muzyków związanych z katowicką Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego. Działając prawie od dekady daje co roku wiele koncertów na Śląsku i poza jego granicami.

Czerpiąc wiele radości i satysfakcji z muzycznej pasji - jaką od kilkunastu lat pielęgnują w sobie jego członkowie - zespół pragnie przybliżać piękno muzyki chóralnej różnych epok - od renesansu po współczesność. Głęboka fascynacja muzyką idąca w parze z solidnym wykształceniem muzycznym oraz doświadczeniem chóralnym, przy ciągłym poszerzaniu repertuaru to atuty, które pozwalają widzieć w zespole ansambl o dużych możliwościach i rozległych perspektywach.

Chociaż w repertuarze zespołu odnaleźć można utwory niemalże wszystkich epok, szczególne miejsce od samego początku istnienia Contento Core zajmuje muzyka wokalna XVI, XVII i XVIII wieku, którą ten realizuje wedle idei wykonawstwa zgodnego historycznie.

Zespół Contento Core sięga również po muzykę polską tego okresu, co zaowocowało nagraniem jego pierwszej płyty Księga Psalmów w polskiej muzyce barokowej. W 2017 roku ukazała się na rynku kolejna płyta zespołu wokalnego, prezentuje ona pieśni kurpiowskie - w wielogłosowym opracowaniu polskich kompozytorów XX wieku - Karola Szymanowskiego, Romualda Twardowskiego czy Stanisława Moryty oraz oryginalne melodie pieśni w wykonaniu Weroniki Grozdew - Kołacińskiej.

 


Dołącz do nas na Facebook'u