Jesteś tutaj:  Start   Artysci 2019   KONCERT ORGANOWY

KONCERT ORGANOWY

KONCERT ORGANOWY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rościsław Wygranienko - koncertujący organista - wirtuoz, specjalizujący się w dawnej i romantycznej muzyce polskiej. Urodził się w Symferopolu na Ukrainie. Ukończył  Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie z wynikiem celującym (klasa organów prof. Joachima Grubicha). Edukację uzupełniał u wielu znakomitych artystów, m.in.: Johannesa Gefferta, Bernharda Haasa, Martina Haselböcka, Edgara Krappa, Oliviera Latry, Jona Laukvika, Edith Picht - Axenfeld,

Christophera Stembridge’a, Luigiego Ferdinando Tagliaviniego. Jest laureatem takich konkursów organowych jak: Międzynarodowego Festiwalu im. Stanisława Ormińskiego w Rumi - III nagroda (2001), I nagroda (2002); Międzynarodowego Konkursu Organowego w SaintMaurice w Szwajcarii - I nagroda oraz Nagroda Kantonu Valais (2003); Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu - I nagroda oraz nagroda za najlepszą interpretację dzieła F. Nowowiejskiego (2005). Rościsław Wygranienko był członkiem jury Konkursu Dawnej Polskiej Muzyki Organowej w Legnicy (2004) oraz Międzynarodowego Konkursu Organowego w Saint-Maurice w Szwajcarii (2009, 2011).

Występuje na prestiżowych festiwalach w kilkunastu krajach Europy. Ma w repertuarze ponad 2000 utworów, w tym wiele współczesnych, jemu zadedykowanych (R. Twardowski, B. Konowalski, Z. Kozub). W swoim dorobku posiada wydane drukiem prace z dziedziny historii muzyki i wykonawstwa muzycznego, nagrania współczesnej muzyki polskiej (utwory Stanisława Moryty, Zbigniewa Wiśniewskiego, Bogumiły Kompowskiej) dla rmy DUX Recording Producers (jedna z płyt była nominowana do Fryderyka w 2006), liczne nagrania telewizyjne i radiowe (również dla Radia Suisse Romande i Radia Watykańskiego). Od lat prowadzi badania naukowe nad polską muzyką organową, propaguje ją w kraju i zagranicą. W wydawnictwie Polihymnia opublikował, po raz pierwszy od 188 lat, unikatowy pomnik polskiej kultury muzycznej Fugę na temat Jeszcze Polska nie zginęła - Karola Kurpińskiego. Jako pierwszy w historii światowej fonogra i nagrał w 2006 r. dla wydawnictwa Acte Préalable komplet utworów Adama z Wągrowca (†1629) i Petrusa de Drusina (†1611) oraz całą Warszawską Tabulaturę Organową (ok. 1680) na jednych z najstarszych zachowanych polskich organów w Kazimierzu Dolnym. Dla Towarzystwa im. F. Nowowiejskiego nagrał Dumkę (światowa premiera fonogra czna), V Symfonię Organową oraz nał z VI Symfonii Organowej Feliksa Nowowiejskiego (2006; dwupłytowy album CD Feliks Nowowiejski znany i nieznany). Na zamówienie Urzędu Miasta Szczecina, w ramach programu Profesor Roman Sowiński - Szczecinianom nagrał płytę Arcydzieła szczecińskiej muzyki organowej (2015; w większości utwory dotychczas nieutrwalone) oraz dwupłytowy album ukazujący organową panoramę Szczecina i Polic (14 instrumentów XIX - XXI w.), na którym znalazł się komplet dzieł organowych Wincentego Richlinga (1841-1896), organisty katedry na Wawelu w Krakowie (również premiera światowa, 2017). W roku 2018 w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie dokonał prawykonania zbioru 30 preludiów organowych Henryka Miłka (1878 - 1943), organisty jasnogórskiego i bazyliki katedralnej w Kielcach. Od roku 2010 Rościsław Wygranienko jest dyrektorem muzycznym i organistą Kościoła Anglikańskiego w Warszawie.

 

Wojciech Kucharski - mieszka w Krakowie, jest doktorantem Instytutu Muzykologii KUL. Przedmiot jego dysertacji stanowi życie i twórczość, związanego z Sosnowcem - Zagórzem, kompozytora Henryka Miłka, po którym - od ponad dwóch lat- gromadzi wszelkie dokumenty i pamiątki. Wojciech Kucharski prowadzi także Fundację Maestro, zajmującą się ochroną i renowacją zabytków, organizującą koncerty oraz warsztaty artystyczne.


Dołącz do nas na Facebook'u