Jesteś tutaj:  Start   Artyści 2023   J. Kotula | A. Mazanek | Ł. Bebłot | K. Wąski

J. Kotula | A. Mazanek | Ł. Bebłot | K. Wąski

J. Kotula | A. Mazanek | Ł. Bebłot | K. Wąski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Kotula - ukończył z wyróżnieniem katowicką Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w klasie kontrabasu prof. Waldemara Tamowskiego. Laureat II nagrody na IV Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. Adama Bronisława Ciechańskiego w Poznaniu (1997) i III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Markneukirchen (1999). Pierwszy kontrabasista i solista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jako kameralista, solista i członek orkiestry występuje w kraju i za granicą. W roli solisty występował z Orkiestrą Kameralną AUKSO, Akademicką Orkiestrą Symfoniczną, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis. Pracował z dyrygentami: Janem Wincentym Hawlem, Zdzisławem Szostakiem, José Marią Florêncio i Markiem Mosiem. Współpracuje z Kwartetem Śląskim. Ma na swym koncie nagrania radiowe i płytowe. W roku 2012, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa, wraz ze światowej sławy gitarzystą Kazuhito Yamashitą uczestniczył w europejskim prawykonaniu koncertu na kontrabas, gitarę i orkiestrę japońskiej kompozytorki Keiko Fujiie. W zeszłym sezonie artystycznym wystąpił jako solista u boku wybitnego amerykańskiego saksofonisty Brandforda Marsalisa wraz z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcja Aleksandra Humali w ramach Festiwalu Zaduszki Jazzowe w NOSPR. W roku 2013 i 2022 pracował w zespole eksperckim Departamentu Szkolnictwa Artystycznego nad stworzeniem nowej podstawy programowej dla szkół muzycznych I i II stopnia. Otrzymał liczne nagrody za działalność pedagogiczną, m.in. Nagroda Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, dwukrotnie Nagrodę Rektorską macierzystej uczelni. Prowadzi klasy mistrzowskie na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie i Zimowej Akademii Muzyki w Lusławicach. Juror ogólnopolskich konkursów kontrabasowych. Regularnie prowadzi seminaria metodyczne w ramach Ogólnopolskich Spotkań Kontrabasowych w Mielcu. Posiada tytuł doktora habilitowanego i pracuje na stanowisku adiunkta w katowickiej uczelni, a jego studenci odnoszą liczne sukcesy na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach kontrabasowych.

 

 

Aleksander Mazanek - ur. 08.03.1977 r. w Katowicach . Edukację muzyczną rozpoczął w 1984 w PPSM im. St. Moniuszki w Katowicach , którą później kontynuował w Liceum Muzycznym im.  K. Szymanowskiego w Katowicach. W  latach 1996-2001 był studentem w  klasie  kontrabasu Waldemara Tamowskiego  na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Wielokrotny uczestnik i laureat konkursów kontrabasowych  w kraju i zagranicą. Od 1999 roku kontrabasista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach jak również Kwartetu Kontrabasowego Nospru. Współpracuje z wieloma zespołami symfonicznymi i kameralnymi w kraju i zagranicą.

 

 

Łukasz Bebłot - ur. 7.03.1974 r. w Częstochowie. W 1998 r. ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie kontrabasu Stefana Nowaka. Następnie odbył studia podyplomowe w Hochschule der Kunste w Berlinie u prof. Michaela Wolfa. Uczestniczył też w Academie de Musique du XX - eme siecle w Paryżu (Pierre Boulez) w 1999 r. W latach 1996 - 1999 był solistą - kontrabasistą w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej w Katowicach a od 1999 r. jest kontrabasistą w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Od początku jej istnienia, to jest od 1996, jest także solistą - kontrabasistą w Orkiestrze Muzyki Nowej, z którą uczestniczył w wielu festiwalach (m.in. Warszawska Jesień, Melos Ethos, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova) , dokonywał nagrań (m.in. dla Decca z M. Marelli - płyta nominowana do icma 2017) oraz prawykonań. W 2014 r. podczas Światowych Dni Muzyki ISCM we Wrocławiu powierzono mu (wraz z Janem Kotulą) prawykonanie "Contrabas Duo" Dymitra Timofiejeva. W 2018 prawykonywał utwór Sławomira Wojciechowskiego na kontrabas i orkiestrę pt.: „uno on off”. Angażuje się w popularyzowanie muzyki - w tym muzyki nowej - wśród najmłodszych, współtworząc audycje z Centrum Edukacji Muzycznej NOSPR.

 

 

Krzysztof Wąski - w 2008r. ukończył Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Wokalno-Instrumentalnym w klasie kontrabasu Waldemara Tamowskiego. Jest laureatem wyróżnień i nagród na konkursach kontrabasowych m.in.:

 

- Wyróżnienie na VII Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im.  A.B. Ciechańskiego - Poznań 2002r.
- Zajęcie I miejsca na Konkursie Muzycznym Im. M. Spisaka - specjalność kontrabas - Dąbrowa Górnicza 2006r.
- Wyróżnienie na VIII Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A.B. Ciechańskiego - Poznań 2007r.
- Za osiągnięcia artystyczne uzyskałem stypendia Ministra Kultury i Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, Akademii muzycznej w Katowicach. Jestem laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska” - styczeń 2008

Współpracuję z najlepszymi polskimi orkiestrami takimi jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Muzyki Nowej, Aukso -  Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Śląska Orkiestra Kameralna. Jako muzyk- solista  regularnie współpracował z Agencją Koncertową „Silesia”, wykonując recitale solowe oraz uczestniczył w projekcie promującym muzykę klasyczną wśród uczniów szkół I i II stopnia na terenie województwa śląskiego. W grudniu 2006 roku w drodze konkursowej rozpoczął pracę w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W 2014 r. uzyskał stopień doktora sztuki. W tym samym roku rozpoczął współpracę jako pedagog w klasie kontrabasu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Gra na współczesnym instrumencie Alfred Meyer model Dracula zakupionym dzięki środkom ze stypendium „Młoda Polska”.

Więcej informacji:
http://sosnowieckiednimuzyki.pl/pl,program


Dołącz do nas na Facebook'u

Menu pomocnicze


2024 Copyright by SDMZiN