Jesteś tutaj:  Start   Artyści 2021   | Adam Makowicz | Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej | Sławomir Chrzanowski |

| Adam Makowicz | Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej | Sławomir Chrzanowski |

| Adam Makowicz | Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej | Sławomir Chrzanowski |

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adam Makowicz urodził się w 1940 roku. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała Adamowi jego matka, również pianistka i śpiewaczka. Choć rodzice marzyli dla syna o karierze klasycznego pianisty, 15-letniego Adama porwał jednak jazz. W późnych latach pięćdziesiątych w Polsce, muzyka jazzowa była niemile widzianym i wręcz zakazanym owocem Zachodu. Ta muzyka, jak powiedział kiedyś Makowicz, "świat wolności i improwizacji" zafascynowała go do takiego stopnia, że jako nastolatek porzucił szkołę, jej klasyczne wymogi i zasady. W poszukiwaniu początków własnej drogi artystycznej i języka muzycznej wypowiedzi współpracował z Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Wojtkiem Młynarskim. W 1977 roku z rekomendacji Benny Goodmana, legendarny producent John Hammond zaprosił go na tournée do USA. W 1978 roku Makowicz wyjechał do USA po raz drugi i od tego czasu Nowy Jork, Manhattan, stał się jego stałym domem. W USA dzielił scenę z największymi i najwspanialszymi muzykami, miedzy innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earl Hinesem, Freddie Hubbardem, Sarah Vaughan,Teddy Wilsonem, George Shearingiem. Legendarny stał się występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004 roku. Poza utworami jazzowymi, ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina. którym "nasiąkł" w młodości i którego czuje „po jazzowemu” jak nikt inny. W niezwykle szerokim repertuarze Adam posiada także utwory G. Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich. Jesienią 2011 wydawnictwo PWM Edition wydało cieszącą się dużym zainteresowaniem czytelników książkę Marka Strasza „Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem”, w której niezwykle barwnie i szczerze opowiada o swoich trudnych początkach, miłości do jazzu i karierze za Oceanem.

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej powstała wiosną 1950 r. jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Początkowo zasadniczym celem działalności nowo powstałego zespołu symfonicznego było propagowanie i popularyzacja muzyki wśród klasy robotniczej śląskich zakładów pracy. Drugim nurtem działalności, szczególnie pielęgnowanym do dziś, były koncerty dla dzieci i młodzieży ze specjalnie przygotowanymi programami. Z biegiem czasu profil zespołu zaczął się zmieniać w kierunku programów typu filharmonicznego, który to styl pracy orkiestra obecnie reprezentuje. Repertuar orkiestry to w głównej mierze utwory klasycyzmu i romantyzmu, ale równie chętnie zespół sięga po dzieła współczesne, szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek jak również różne programy z muzyką popularną, filmową, jazzową, musicalową, dixielandową i rozrywkową. W sezonie artystycznym zespół przygotowuje około 20. programów symfonicznych, 5. oratoryjnych, kilku rozrywkowych, oraz 10. osobnych programów w cyklicznej akcji dla dzieci i młodzieży. Obecnie orkiestra koncertuje średnio 10 razy w miesiącu w swojej siedzibie, jak i na estradach całego kraju, chętnie uczestnicząc w imprezach charytatywnych.

 

Sławomir Chrzanowski dyrygował ponad 60. orkiestrami na świecie, w tym większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Regularnie występuje z orkiestrami czeskimi - Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także zespołami operowymi w Bytomiu, Łodzi i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi - w 2006 r. przygotował premierę „Wesołej wdówki” Franza Lehára w Warszawie.  Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań utworów, m.in.: Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge Zamphira i in. Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury (Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg). Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu (USA). W 2002 r. wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej oraz Orchestra Hall  w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów. Od roku  2004 stale współpracuje ze słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował w Chinach prowadząc Wuhan Symphony Orchestra. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in.: „Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji”, Złotej Odznaki Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta RP za długoletnią służbę, „Gloria Artis”, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, „Lider z powołania”- Nagrody magazynu Why Story.


Dołącz do nas na Facebook'u